Górna stacja wyciągu z Pecu pod Śnieżką

Najstarszy wyciąg krzesełkowy w Czechach, składający się z dwóch odcinków ze stacją pośrednią Růžova Hora. W latach 2012 - 2014 wyciąg po gruntownej przebudowie. Obecnie jest to zamknięta 4 - osobowa gondola. Dolna stacja została przeniesiona niżej na drugą stronę strumienia. Stąd znacznie ułatwiono dostęp do wyciągu. Czynny codziennie od 8 do 18. W okresie letnim (01.05- 31.10) do godziny 19. Przy silnym wietrze - powyżej 60 km/godz. może być zamknięty. Najczęściej dotyczy to tylko górnego odcinka. W pobliżu duży płatny parking.

Z uwagi na rosnący ruch turystyczny w drugiej połowie lat 40 podjęto decyzję o wybudowaniu wyciągu na Śnieżkę. Miała to być po: Černá hora, Ještěd, Pustevny i Pláň piąta tego typu kolejka w Czechach. Pierwotnie planowano budowę wyciągu z doliny Obří důl poprzez pośrednią stację przy Obří boudzie (Nie istniejące schronisko przy Domu Śląskim) ostatecznie jednak wygrał projekt przez Růžovą horę. Prace przy budowie wyciągu ruszyły w 1.11.1947 roku a 15.01.1949 roku oddano do użytku pierwszy - dolny odcinek. Natomiast wyciąg na sama Śnieżkę próbnie uruchomiono 10.11.1949 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce 01.07.1950 roku. Na początku lat 60-tych z uwagi na problemy ze spadającą liną przebudowano część podpór górnego odcinka wyciągu. Pierwotnie konstruktorzy zakładali 17-letni okres eksploatacji wyciągu. Ostatecznie wyciąg w tej postaci działał 63 lata i przewiózł ponad 7 milionów turystów. Stan techniczny zmusił do jego całkowitego remontu. Tak powstała obecna kolejka gondolowa. Planowano przy okazji przebudowy stworzenie ośrodka narciarskiego dokoła stacji pośredniej Růžova hora jednak pomysł ten został zablokowany.

Informacje dotyczące Wyciągu na Śnieżkę, również po polsku.

Z polskiej strony wyciąg prowadzi na Kopę a stamtąd na Szczyt Śnieżki trzeba dojść na piechotę. Zajmuje to godzinę do półtorej godziny w zależności od kondycji i warunków.